28 Mart 2012 Çarşamba

Gerginlik vs. RehavetExtensor blogda Sinan'ın bir yazısı üzerine yaptığım yorum yazı tadında oldu. Buradan da paylaşayım dedim.

Bana göre Galatasaray'da rehavet değil gerginlik var. Herkes Elmander'in sistem için öneminin farkında. Galatasaray'ın bi Alex'i, Quaresma'sı, Amrabat'ı yok. Tüm kurgusu üst düzey mücadele üzerine kurulu.
GS mücadele edecek, rakibi bunaltacak, savunma kurgusunda hata yapmayıp rakibi hataya zorlayacak ve yorulan, bunalan rakibinin hatasıyla gol bulacak. Rakipler de durumu çözmeye başladılar haliyle ve tedbirli davranmaya, orta sahayı 1 kişi fazla tutup Melo ve Selçuk ikilisiyle durumu eşitlemeye başladılar.
Sivas maçında hem Elmander hem Melo'nun yokluğu bu mücadeleyi malesef çok eksiltti ve GS bir türlü oyun üstünlüğü kuramadı (25-45dk arasını saymazsak)kısıtlı kurduğunda da pozisyon değerlendiremedi.
Zaten rakip genelde kendi sahasına yerleşmiş olduğundan 2-3 deplasman maçı harici karşı karşıya falan kaçırdığımız gol yok.
Sivas maçında bir diğer handikap da GS'ın yenilmez olmadığının ispatlanması oldu, futbolcular nasılsa çeviririz diye düşünürken çevrilemeyebileceğini yenilebileceklerini anladılar ve kendine güvenleri azaldı. İşte bu yüzden 94de verilmeyen penaltı önemli aslında.
Birde bunun üstüne forma kavgası yapan ve Elmander'in partneri olmak isteyen Necati ve Baros'un birlikte oynaması gerginliği katladı.
Terim'de ilk defa bu kadar kızgındı ve futbolculara attı topu. Bundan sonrada aynı futbolcularla oynamak zorunda değilmişizcesine (Belki de bu şekilde bir motivasyon amaçlıyor, çünkü bu sezon sıklıkla bizlerden ne kadar ileride düşündüğünü ispatladı).
Baros Riera gibi futbolcuları biz ne kadar beğenmesek de kötü günlerinde bile futbolun doğrularını yaptıklarından sonuca direk etki edebiliyorlar. Penaltı öncesi Baros'un Sabri'ye topu verişi, Batdal'ın pozisyonu öncesi herkesi ön direğe çekişi üst düzey fundemental göstergesi. Ve evet Baros'un ölüsü bile oynar Elmander'İn yokluğunda. Yoksa futbol aklı eksik kalır GS'ın.
Riera'da bunu her maç yapıyor. Tamam Riera muazzam top oynamıyor farkındayım ama Riera'yı bu denli kötü gösteren önemli bir faktör de sahada nereye koşacağını bilmeyen, topsuz oyunda pozisyon almayan yerli futbolcular (Başta Engin ve Emre) topla hiç oynamadığı kadar fazla oynamak zorunda kalıyor ve sonunda eziyor. Bu da onu olduğundan çok daha kötü gösteriyor.
Gelinen süreçte Orduspor maçı çok önem kazandı. Özellikle Culio hadisesinden sonra. Ben Culio'nun Orduspor'da kalmaya zorlandığı için böyle bir açıklama yapmak zorunda kaldığını düşünüyorum. Geçen sen gösterdiği savaşçılığa bakılırsa çok da kaypak bir adam olduğunu düşünmüyorum. Veya oynamak istemezdim ama futbol bu ne yapalım yaklaşımı da olabilir ancak tabii ki söz konusu GS olunca olaylarr olaylarr olaylaar via İsmai abi
Neyse Umarım bu gerginlik fazla sürmez ve takım da birazcık şanslı olur bundan sonra. Zira futbolun psikolojik kırılma noktaları olur her sezon ve şu anda kırılmaya çok müsait bir takımımız var.

Hiç yorum yok: