28 Kasım 2010 Pazar

Beşiktaş Maçı Devre Arası

İlk yarının bir 10 dk.sını aşağıdaki postu yazmakla meşgul olduğumdan göz ucu ile izledim. Açıkçası Hagi'nin teknik direktörlüğü ile ilgili çok yüksek beklentilerim yok, çok büyük eleştirilerim de. Ancak gördüklerimi kendimce paylaşıyorum.
Merak ediyorum mesela tesadüf olabilir mi Schuster'in Holosko'yu Ali Turan'ın önüne yerleştirmesi? Ya da Kayseri maçının hemen başında kalemizde gördüğümüz pozisyonların A.Turan'ın kanadından gelmesi -ki kendisinin en iyi maçlarından biridir- Tabii ki değil. Ali Turan Galatasaray gibi bir takımın beki o-la-maz.
Aynı Şekilde Sabri de orta saha oyuncusu o-la-maz. Daha önce Kalli bir Fenerbahçe maçında denemişti Sabri'yi önliberoda perişan olmuştuk. Çünkü Ali Turan'ın hem fiziksel özellikleri hem de mental kapasitesi yetersiz bu kadar açık. Holosko ile 20 mt koşup sonra ceza sahası içinde ayağına kayacak kadar yetersiz. Tamam belki Servet kadar karaktersiz bir adam değil ama malesef karakter yeter şart değil Galatasaray'da oynamak için.
Sabri'nin de mental özellikleri yetersiz. Maç boyu 2-3 pozisyonda işe yarıyor olsa da onları da yeteri kadar olumlu kullanamıyor.
Misal Ersan'dan topu kaptığı pozisyonu başkası kapamaz doğru ancak kaptığı topu biraz daha şiddetli biçimde Pino'ya uzatsa Pino tekten vurabilir kaleye, tabii ki yine de kaçmaz o pozisyon ve Pino'nun da yetenek eksikliği geçerlidir ama Kewell olsa hiç vurdurmazlardı mesela o pozisyonda. Yani Sabri az daha hızlı bir pas verse direk kaleye bir şut olacak. Keza pozisyonun sonunda yumuşacık şiddette bir topu Kewell'a doğru oynaması gerekirken,ve de kalenin içinde 2 oyunucu varken şandelli biçimde gol yapmaya çalışması da saçma. Tabii kaleyi bile tutturamaması da yetersizlik. Şut ve pas tercihleri, topu ne kadar zamanda ayağından çıkartacağı vs. 1 kere doğruyu yapsa 2 kere yanlış yapıyor, güvenilemez yani. Ve kendisi de farkında bu da onu sinirlendirmeye başlıyor git gide.
Varsın ortada Barış oynasın, o da bana saç baş yolduruyo ama en azından sağ bek sağlam olur. Sabri geride başkalarının açığını kapatabiliyor ancak A.Turan onun açığını kapatamıyor.
sözün özü ikinci yarı Sabri sağ beke, Barış veya ne bileyim Baros vs. A.Turan'ın yerine içeri olsa da bi ümitlensem.
ilk yarı için analiz zor. GS iyi gibi görünse de 8.dkda gol bulan Beşiktaş'ın geriye yaslanması bunu sağladı. Hatta yorulan GS da ikinci yarı ne olur kimbilir.

Hiç yorum yok: